Hurda Pet Şişeler

Hurda Pet Şişe Alımı

Dünyamızın sınırlı kaynakları içerisinde geri dönüşümü sağlanan hurda pet şişeler çok önemli yer tutmaktadır. Özellikle dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan su ve bunun yanı sıra birçok içeceğin satışının pet şişeler içerisinde muhafaza edilerek yapıldığı bilinmektedir. Dünya üzerinde yaygın bir şekilde kullanılan hurda pet şişe alan özellikle gelişmiş ülkelerde ‘kullan at’ politikası yerine ‘kulan-dönüştür-tekrar kullan’ anlayışı benimsenmeye başlanarak geri dönüşüm sistemine dâhil edilmiştir. Geri dönüşüme katkı sağlayan, Bucada hurdacı olarak hizmet veren Hurdacı Muhsin hurda pet şişe alımı yapmaktadır.

Geri dönüşüm sistemine gelen hurda pet şişeler öncelikle yabancı maddelerden, PVC’den renklerine göre ayıklanır. Ayıklama işleminin ardından hurda pet şişeler boyutları 10-12 mm olacak şekilde küçük parçalara ayrılması için kırma makinesine gönderilir. Ayrıca bu işlem esnasında kırma makinesine alınan hurda pet şişelerin ön yıkamasının da yapılması sağlanır. Kırma makinesinin ardından hurda pet şişeler özel fıskiyeli havuz ve makineler sayesinde üzerlerindeki etiket ve kapaklardan ayrıştırılırlar. Su yüzeyine çıkan, kapak ve etiketlerinden ayrılan hurda pet şişeler kimyasal yıkama havuzuna alınır. Üzerlerinde kir, leke, yapıştırıcı ve tutkal gibi kalıntıların kalmaması için kimyasal yıkama havuzuna alınan hurda pet şişeler 95 derecedeki su ve çeşitli kimyasallar ile yıkanırlar. Özellikle kimyasal yıkama havuzunda temizleme işlemi hurda pet şişelerin geri dönüştürüldükten sonra kullanıldığı alanlarda büyük sorunlar yaratmaması için büyük bir titizlikle yapılmalıdır. İkinci kez yıkama havuzuna alınan hurda pet şişelerin durulanması sağlanır. Durulama işleminin ardından ise sıcak hava tünellerinde fazla nemi alınır ve kurulama işlemi yapılır. Son olarak yapılan paketleme işlemi ile hurda pet şişelerin geri dönüşüm işlemi sonlandırılmış olur.

25 yılı aşkın bir süredir İzmir Buca’da hurdacılık sektöründe hizmet vermekte olan Hurdacı Muhsin birçok geri dönüşüm malzemesinde olduğu gibi hurda pet şişeleri de geri dönüşüm sistemine dâhil etmektedir. Alanında uzman geniş personel kadrosu ve kaliteli iş ahlakı ile çalışmakta olan firmamız, hurda pet şişelerinizi piyasa değerinde alarak kendi araçları ile geri dönüşüm merkezlerine nakledilmesini sağlamaktadır.

Bizlere 0232 265 42 54 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 7/24 bize ulaşabileceğiniz 0532 468 90 11 hattımız da sizlere daima açık.