İkinci El Kapı Pencere Alışı ve Satışı

ikinci el inşaat malzemesi
ikinci el inşaat malzemesi

İnşaat sektöründe girdi maliyetlerinin yükselmesinden sonra yeni konutların inşa edilmesinde maliyeti yüzde 50’ye kadar ciddi bir oranda düşüren ikinci el malzemelere talep oldukça yoğun.

Dünya büyük bir ekonomik krizin içerisinden geçiyor. Bu küresel krizin en fazla etkilediği sektörlerin başında ise inşaat sektörü gelmektedir. Artan girdi maliyetlerinden dolayı sıkıntılı günler geçiren inşaat sektöründe maliyeti yarı yarıya düşüren ikinci el malzemelere son senelerde talebin oldukça yoğun olduğu belirtiliyor. İzmir hurdacı firması olarak bu konudaki durum ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik.

Özellikle gecekondu olarak nitelendirilen mahallelerde, köy ve beldelerde yeni inşa edilen konutlarda sıfır malzeme yerine, maliyeti yarıya indiren ikinci el malzemeler tercih edilmektedir. Bu tür yapılar inşa edilirken deprem riski göz önünde bulundurularak çimento ve demir alımından taviz verilmezken, kapı, pencere, pimapen, mutfak dolabı ve korkuluk gibi malzemelerde de ikinci ele yönelim söz konusudur.

Özellikle dar gelirli vatandaşlar, inşaat malzemeleri satan işyerlerini ve çıkmacı olarak tabir edilen dükkanları çok ziyaret ederek çıkma kapı, pencere, pimapen gibi malzemelerin fiyatlarını araştırmaktadır. İkinci el çıkma malzemelere talebin yoğun olması ise işletme sahiplerini memnun etmektedir.

İşyeri Sayısı Artıyor

İkinci el inşaat malzemelerine talep çok yoğun olunca ikinci el inşaat malzemesi satan işyeri sayısında ciddi bir artış var. İkinci el inşaat malzemeleri önceleri kaçak yapılarda daha sık kullanılmış olsa da son senelerde gecekondu mahallelerinde, köy ve beldelerde inşa edilen yeni konutlarda ikinci el olarak adlandırılan çıkma malzemelerin tercih edilmesi talepteki yoğunluğun en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Yelpaze Genişledi

İkinci el çıkma kapı, pencere, pimapen gibi inşaat malzemelerine talebin bu kadar yoğun olması doğal olarak sektördeki yelpazeyi de genişletti. Sektörde yelpazenin genişlemesi ise vatandaşların gereksinimlerine uygun ve düşük fiyatlı malzeme bulmasını kolaylaştırıyor. Bu durumdan oldukça memnun olan vatandaşlar, bakımdan geçirilen, boyanan ve cila makyajıyla yenilenen ikinci el inşaat malzemelerini gönül rahatlığıyla konutlarında kullanıyorlar.

Maliyet Tüketici Davranışlarını Değiştirdi

İnşaat sektöründe maliyetlerin her geçen gün artması tüketici davranışlarının değişmesinde en önemli etken oldu. Eskiden konut yaptıranlar için A’dan Z’ye sıfır malzeme kullanmak öncelik iken, günümüzde maliyeti elden geldiğince düşürmek için ikinci el çıkma inşaat malzemelerine olan talep patladı. Özellikle sıfır malzeme almak için ekonomik gücü yetersiz olan insanlar, inşasına başladıkları konutlarını tamamlayarak içerisine oturabilmek için ikinci el kapı, pencere, pimapen, mutfak dolabı gibi malzemelere yönelmektedir.

İnternet Büyük Avantaj Sağlıyor

İkinci el inşaat malzemesi almak isteyenler, internet sayesinde artık bulundukları ille sınırlı değil. İnternette bulunan ikinci el inşaat malzemesi satan platformlardan il il araştırma yaptıktan sonra sipariş vererek alacakları malzemeyi çok daha uygun fiyata getirtebilmektedirler. Yani temel motivasyonu ekonomik ürün almak olan tüketici için internet çok büyük bir avantaj olmaktadır. Tüketiciler için internetin en önemli avantajlarından biride istediği özellikte inşaat malzemesini internetten araştırarak bulabilmesidir.

Tüketiciler Ne Düşünüyor?

Tüketiciler, ikinci el inşaat malzemesi satın almanın ekonomik açıdan mantıklı olduğu kanaatindeler. Tüketicilerin ekonomiden sonra en dikkat ettiği husus ise satın alınacak olan ikinci el inşaat malzemesinin kaliteli bir durumda olmasıdır. Doğa ve çevre dostu olan tüketiciler ise ikinci el inşaat malzemesi alım satımını bir nevi geri dönüşüm olarak düşünüyor. İkinci el inşaat malzemesi satın almanın sağlıklı olmasa da ekonomik nedenlerden dolayı mecbur kalındığını düşünen tüketici sayısı da bir hayli fazla. Bir kısım tüketici ise ikinci el inşaat malzemesi alım ve satımı sayesinde israfın önlendiğini düşünüyor.

Neden Yoğun Talep Var

Tüketiciler, genellikle sıfır kapı, pencere, pimapen, mutfak dolabı gibi malzemelerin çok pahalı olmasından dolayı ikinci ele yani çıkma malzemeye yöneldiklerini ifade ediyorlar. Ayrıca temiz ve ucuz bir ikinci el malzemenin alınmaması için bir neden bulunmadığı da tüketici düşünceleri arasında yer alıyor. Bir kısım tüketici ise sıfıra alternatif olan ikinci el inşaat malzemelerinin de aynı işlevi gördüğünü savunmaktadır. Bu konu ile ilgili farklı bakış açıları olsa da tüketicilerin ikinci el inşaat malzemelerine yoğun talep göstermesindeki en temel etkenin ekonomi olduğunu görülüyor.

Fırsat Ürünü Olarak Bakılıyor

Kapı, pencere, pimapen gibi ikinci el inşaat malzemelerine fırsat ürünü olarak bakan ciddi bir kesimde vardır. Bu kesim genellikle iyi bir araştırma yaparak az kullanılmış ve temiz inşaat malzemelerini çok uygun fiyatlara alarak inşa ettikleri konutlarındaki maliyeti çok ciddi bir oranda düşürmektedir.

İkinci El İnşaat Malzemelerinin Riski Nedir?

İkinci el inşaat malzemeleri daha önce belli bir süre kullanılmış olduğu için bu tür malzemelerin en büyük riski ömrüdür. Ancak ömrü her ne kadar sıfır bir ürün kadar olmasa da temiz ve kısa bir süre kullanılmış ikinci el inşaat malzemelerinin ömrü de sıfıra yakın olmaktadır. Bu nedenle bu riski asgariye düşürmek için alınacak malzemenin az kullanılmış ve temiz olmasına çok dikkat etmek gerekiyor. İkinci el inşaat malzemeleri bakımdan geçirildikten sonra cilalanarak satıldığı için malzemenin dayanıklı olup olmadığını malzemeden anlamayan birinin anlaması imkansızdır. Bu riski de en asgariye indirmek için ikinci el malzeme almaya gidilirken işten anlayan biriyle gidilmesi en sağlıklı olanıdır.

Şunun da bilincinde olmak gerekir ki her fırsat ürünü belli bir risk içerir. Bunun bilincinde olan her tüketici bu riski göze alarak ikinci el malzemeye yönelmektedir.

Önceki İçerikHurdacıların Geri Gönüşüme Katkıları
Sonraki İçerikBina Yıkımı Sonrası Hurda Söküm İşleri